Zanimiv članek iz Dnevnika:
http://www.dnevnik.si/novice/aktualne_zgodbe/1042318446
Zaslužek od živali mora v stečajno maso: Bike so pojedli, kmetje pa morajo vrniti denar
Franc Kučan: Naše bike je nekdo pojedel, kmetje pa moramo vrniti denar, ki smo ga dobili zanje
Slovenija - petek, 27.11.2009 Tekst: Tatjana Pihlar
Ljubljana - Agrarni ekonomisti so na nedavnem posvetu kmetijske svetovalne službe opozarjali, da je v slovenskem kmetijstvu veliko egoizma, da hoče vsak zmagati proti drugemu, nujno potrebnega poslovnega organiziranja in povezovanja pa ni. A jim je kmet Franc Kučan odgovoril z vprašanjem: "S kom naj sodelujemo prekmurski kmetje? Z mlekarjem, mesarjem, mlinarjem ... če bo šel vsako drugo leto eden od njih v stečaj in bomo morali v stečajno maso vračati denar za prodane bike, čeprav jih je medtem že nekdo pojedel?!"
Zadruge, podjetja, posamezni kmetje in vsi drugi, ki so govejo živino prodajali MIP Pomurki reji iz Murske Sobote, ki je šla aprila letos v stečaj, te dni namreč od sodišča dobivajo odločbe, po katerih so dolžni v stečajno maso vrniti denar (po neuradnih podatkih skupno več kot 712.000 evrov) za živali, ki so jih zadnje leto pred stečajem tega podjetja (njegov 90-odstotni lastnik je bil novogoriški MIP) prodajali MIP Pomurki reji.
"Naj gredo po denar k Volku!"
Tako namreč veleva zakon o prisilni poravnavi, stečaju in likvidaciji, a se zdi to Francu Kučanu zelo krivično. "Danes ti poberejo zaslužek od mesa, jutri ga bodo od pšenice... Naj gredo po denar k Volku (Vojteh Volk, bivši koordinator skupine MIP, op. p.), ki je prišel v Pomurko, pobral vse, kar je bilo dobrega, in jo spravil v stečaj!" predlaga Kučan. In spomni, da so prekmurski rejci povsem enako zgodbo doživeli že leta 1998, ko je šla Pomurka klavnica prvič v stečaj. Tudi takrat so morali denar od prodanih živali vrniti v stečajno maso, na koncu pa so ostali brez vsega, nekatere zadruge je to takrat celo potopilo.
Z MIP Pomurko rejo se je opekla tudi Semenarna Ljubljana. Jure Vončina, direktor njenega proizvodno kmetijskega dela, pravi, da jim stečajni upravitelj oporeka vsa izplačila, ki so jih prejeli leto dni pred uvedbo stečaja in ki niso bila opravljena v valutnem, torej pogodbeno določenem plačilnem roku. "Ob razglasitvi stečaja MIP Pomurke reje smo vsi ostali z določenim deležem neplačanih terjatev, zdaj nam oporekajo še te, ki so bile plačane, a z zamudo, s kompenzacijami, asignacijami..." poudarja Vončina in dodaja, da so s Pomurko poslovali približno sedem let, na leto so ustvarili okoli milijon evrov prometa, plačilo pa so vselej dobivali z zamudo, saj je to v Sloveniji postala skoraj običajna poslovna praksa.
Med osmoljenci so tudi zadruge
"Živali smo kupovali v Prekmurju in meso prodajali podjetju MIP Pomurka reja, ne glede na težavo, ki jo imamo zdaj z njim, pa smo mi kmetom te živali plačali. Zato nihče, ki je posloval preko Semenarne Ljubljana, ni ostal praznih rok, smo pa zato mi likvidnostno osiromašeni," priznava Vončina in dodaja, da bodo na slabšem tisti kmetje, ki so s Pomurko poslovali neposredno, ne prek Semenarne Ljubljana ali prek katere od zadrug.
Po neuradnih informacijah je stečajni upravitelj Boštjan Repnik na murskosoboško okrajno sodišče vložil 38 tožb zaradi izpodbijanja pravnih dejanj, na zatožni klopi pa naj bi bilo tudi okoli dvajset kmetijskih zadrug. Tud KZ Gornja Radgona, ki bi morala po besedah direktorja Janka Rihtariča v stečajno maso vrniti okoli 40.000 evrov, vendar napoveduje, da se bodo zoper odločbo sodišča pritožili. Rihtarič je kritičen predvsem do tega, da je stečajni upravitelj v tem primeru pravnik in ne strokovnjak, ki bi se spoznal na kmetijsko proizvodnjo.
Jani Vončina poudarja, da so se zelo namučili za vsak evro, ki jim ga je skupina MIP plačala za prodano meso, a jim to zdaj stečajni upravitelj spodbija. Zato tudi on napoveduje, da bodo zoper tožbo stečajnega upravitelja uporabili vsa pravna sredstva in se povezali z drugimi oškodovanci, da bi skupaj rešili ta problem ali dosegli spremembo zakonodaje in s tem preprečili, da se ne bi jutri zgodba ponovila.
Kaj pravi zakonodaja
Po zakonu o prisilni poravnavi, stečaju in likvidaciji imajo upniki in stečajni upravitelj pravico izpodbijati vsako pravno dejanje, ki ga je dolžnik storil v zadnjem letu pred dnem začetka stečajnega postopka, če ima to dejanje za posledico neenakomerno ali zmanjšano poplačilo stečajnih upnikov, oziroma s katerim je prišel posamezni upnik v ugodnejši položaj ter če je druga stranka, v korist katere je bilo dejanje storjeno, vedela ali bi morala vedeti za dolžnikovo slabo finančno stanje. Direktor Kmetijske zadruge Gornja Radgona Janko Rihtarič meni, da takšna zakonodaja načrtno uničuje slovensko kmetijstvo, zato vsi, ki so trgovali s podjetjem MIP Pomurka reja, upajo, da jim bo v tej nesrečni zgodbi priskočila na pomoč država. Glavne upnice skupine MIP so namreč banke, ki so v večinski državni lasti, zato ocenjujejo, da lahko država vpliva na to, da jim vsaj tega, kar so dobili plačano, ne bi bilo treba vrniti v stečajno maso.
Bo direktor tudi moral vrniti plačo? Verjetno ne, ker je poskrbel, da mu je bila nakazana v zakonitem roku - karkoli to že je... |