VALJENJE PERUTNINE
Pred začetkom valjenja moramo najprej preveriti tehnično brezhibnost valilnika. Preveriti moramo stanje vseh naprav, ki skrbijo za pravilno temperaturo in vlago v valilniku. Poleg tega je pomembno tudi to, da je pred pričetkom valjenja valilnik čist in razkužen.
Valjenje se prične v predvalilnikih (odvisno od tipa valilnika ki ga uporabljamo). Temperatura za valjenje mora biti 37,8 0 C, relativna zračna vlaga znaša 58-60%. Optimalna temperatura valjenja ni enaka za vsa jajca. Odvisna je od velikosti jajc, kakovosti lupine, pasme, starosti jajc in vlažnosti med valjenjem. Tako na primer jajca s tršo lupino in težja jajca zahtevajo za 1-2 desetinki stopinje Celzija višjo temperaturo kot lažja jajca in z manj trdo lupino. V predvalilnikih imamo tudi vgrajene mehanizme za obračanje jajc (če je valilnik avtomatski) ti jajca obrnejo vsako uro, če je obračanje ročno je to potrebno storiti vsaj 2 krat dnevno. Obračanje jajc je pomembno zato, da se zarodki ne prilepijo na steno jajčne lupine. V valilnikih so lahko tudi vgrajeni ventilatorji, ki poskrbijo za enakomerno porazdelitev temperature po valilniku in za kroženje zraka. Zarodki v jajcih namreč dihajo in za svoj razvoj potrebujejo kisik.
Kokošja jajca preložimo iz predvalilnikov v izvalilnike 18 dan, kjer ostanejo še 3 dni. Kakšna je razlika med predvalilniki in izvalilniki? V izvalilnikih je temperatura nekoliko nižja za okrog pol stopinje Celzija, relativna zračna vlaga pa je višja in znaša 70-80%. Nižja temperatura v izvalilnikih je potrebna zato ker embrii v jajcih v tem času že proizvajajo toploto. Jajc ni potrebno več obračati. Izvaljene piščance pustimo v izvalilniku tako dolgo da se povsem osušijo in trdno postavijo na noge (do 6 ur).
Za uspešno valjenje račjih in gosjih jajc velja omeniti še nekaj posebnosti. Prva posebnost je, da je v valilniku potrebno zagotoviti višjo relativno zračno vlažnost nad 80%, poleg tega lahko račja in gosja jajca tudi hladimo (30 minut na sobni temperaturi) med 14-23 dne (race) in 15-25 dne (gosi). Hlajenje jajc je potrebno iz dveh razlogov:
-da se jajca ne pregrejejo
-da se v jajcih izenači sama temperatura
V valilnikih v katerih ne dosegamo zadostne zračne vlage je potrebno jajca škropiti trikrat na dan z mlačno vodo (prekuhano ali klorirano) med 14-23 dne (race) in 15-25 dne (gosi). Če jajca škropimo hlajenje ni potrebno.
Eden od načinov ugotavljanja pravilne vlažnosti zraka v valilniku je presvetljevanje jajc (velikost zračnega mehurčka). S trajanjem valjenja se vlaga iz jajc izgublja, povečuje pa se velikost zračnega mehurčka v jajcu.
Informacijo o oplojenosti jajc si lahko pridobimo že 5 do 7 dan valjenja s presvetljevanjem. Za presvetljevanje jajc uporabimo svetilko z močnim snopom svetlobe na katerega položimo jajce, če je jajce oplojeno se bodo videle drobne žilice (zarodek je podoben pajku). Če jajce počasi premikamo lahko opazimo, da se premika tudi zarodek, če se zarodek ne premika to pomeni, da se je prilepil na steno jajčne lupine in bo zamrl. Če je jajce neoplojeno, bo svetlejše barve, vidna bo samo temnejša okrogla lisa, ki jo predstavlja rumenjak jajca.
Vrsta perutnine Trajanje valjenja (dni)
Kokoši 21
Pure 28
Race 28
Bradavičasta raca 33-35
Gosi 29-31
Pegatke 26-28
Japonske prepelice 17
Napake in motnje pri valjenju in možni vzroki
Pojav- napaka
Embrio se ne razvije
-neoplojeno jajce
-jajce je zmrznilo
-prestaro jajce
-bolezen
Piščanci poginejo v jajcu
-bolezen
-napačna temperatura
-premajhno prezračevanje v valilniku
-preredko obračanje jajc
-parjenje v sorodu
-pomanjkanje kisika
Popolnoma razviti piščanci v jajcu, vendar ne predrejo lupine
-napačna temperatura
-pomanjkanje kisika
-infekcija zaroda v jajcih
-genetska napaka
Piščanci predrejo jajčno lupino, vendar ne morejo iz nje
-večkrat previsoka temperatura v valilniku
-prenizka temperatura
-v začetku valjenja previsoka vlaga
-premalo vlage na koncu valjenja (zadnje dni)
-inficirana jajca pred začetkom valjenja
-pomanjkanje kisika
Zlepljeni piščanci
-prenizka vlažnost zadnjih nekaj dni
Odprt popek
-previsoka temperatura
Pohabljeni piščanci
-genske napake staršev
-parjenje v sorodu
-previsoka temperatura |