Ker smo ravno sredi sezone spravila krme in se večina od nas preganja po travnikih z razno mašinerijo, brez katere več ali manj ne gre, je primeren čas tudi za krajši test oziroma predstavitev priključka direktno s terena.
Na test smo dobili vrtavkasti obračalnik Vicon Fanex 523 s štirimi vrtavkami in delovno širino 5,2 m (po DIN 11220)
Ker je znamka Vicon gotovo ena najbolj prepoznavnih proizvajalcev kmetijske mehanizacije v Evropi in drugod, je niti ne bom posebej predstavljal, na trgu je prisotna že cca 100 let in sedaj deluje v okviru skupine Kverneland Group.
Vicon Fanex 523 je srednji predstavnik obračalnikov s 4 vrtavkami. V tem območju sta še obračalnika z 4,60 in 5,50 m delovne širine. Ta tip obračalnika je predstavljen tudi v dveh izvedbah: nošena in vlečena, ki je primerna tudi za manjše traktorje. Teža stroja po navedbah proizvajalca znaša cca 530 kg.
Ker smo do sedaj bili lastniki vrtavkastega obračalnika SIP Spider 350, so nam najprej padle v oči sprva konkretne dimenzije stroja. 2,65 metra višine in 2,89 m transportne širine znajo uporabnika prestrašit, vendar po parih vožnjah skozi naselja in po cestah strah povsem izgine. Seveda ob predpostavki da se transport med lokacijami izvaja po pameti in ne po pedalu za gas.
Hidravlični dvig kril mi je gotovo ena najučinkovitejših postavk na tem stroju. Ker so na našem koncu parcele močno raztresene naokrog in majhne, je treba pri starem obračaniku stalno skakat iz traktorja in ročno zlagat obračalnik, čeprav narediš premik zgolj za nekaj 10 metrov, po možnosti skozi grmovje ali po cesti in potem spet horuk iz traktorja in raztegnit obračalnik...... Marsikdo bi dejal, da sem se polenil (mogoče res ), vendar se ti zdi že počasi neumno več časa zlagat stroj kot delati z njim.
Vicon Andex in Sip Spider
kratek opis stroja: Samo ogrodje stroja je sestavljeno iz skupaj varjenih profilov, na katere so vijačeni vsi ostali deli. Gredi so tako povsem skrite v ogrodju, da ne pride do poškodb, delno je viden le dvojni zglob, ki skrbi za prenos vrtenja na obe krili obračalnika.
Dvojni zglob
Na stroju so nad, pred in za vrtavkami nameščeni masivni zaščitni loki, ki preprečujejo možnost poškodb samih vrtavk in da v delovno območje stroja ne zaidejo ljudje ali živali. Vrtavke so štiri, nanje je nameščenih po 6 rok z zobmi (roglji).
Obračalnik ima 4 fiksna kolesa in gibljiv priklop kar omogoča obračanje skozi zavoje in odmik od meje. Odmik je mehansko nastavljiv, potrebno je le blokirati kolesa v željeno smer.
Gibljiv priklop
Zatič za fiksiranje koles- srednja nastavitev je normalno obračanje, leva ali desna nastavitev pa zamik od meje
Pri zavijanju sem opazil zgolj eno manjšo slabost in sicer ta, da lahko pri premočnem zavoju zadnja kolesa traktorja zagrabijo v zaščitni lok.
Glede na količino zelinja lahko nastavimo kot delovanja obračalnika oziroma kot trošenja
Vodila gibljivega priklopa
Priklop prve in druge kategorije
Zgornji priklop ima več možnosti zapenjanja, spodnja podolgovata luknja se uporablja, če imamo na obračalniku kopirno kolo, ki je na voljo kot dodatna oprema, vendar ga nismo pogrešali.
Stroj je seveda opremljen s hidravličnim dvigom kril, za dvig skrbita dva presenetljivo majhna hidravlična cilindra.
V transportnem položaju so krila blokirana s kavlji, ki jih preprosto odpnemo s potegom vrvice in krila počasi spustimo v delovni položaj. Pri zlaganju se kavlji samodejno zapnejo.
Obračalnik smo preizkusili pri obračanju 2. košnje, ki smo jo spravili kot suho krmo. Pripeli smo ga na traktor McCormick CX 85 konjskih moči in teže dobre 4 tone in pol. Traktor se je v narekovajih igral z njim, ni bilo občutiti nobenga privzdigovanja ali zanašanja traktorja, poleg tega se obračalnik precej skrije za ta traktor med transportom in ne sega občutno čez rob traktorja.
Žal mi še ni uspelo preizkusit stroja na manjšem traktorju (New Holland 4020 65 km), vendar menim, da bi šlo brez večjih težav. Pri še manjšem traktorju pa bi verjetno že prišlo do privzdigovanja prednjega dela in s tem do večje možnosti nezgode. Obračalnik smo upravljali s približno 1700 obrati motorja in pri delovni hitrosti okrog 10 km/h. Kakovost obračanja je bila zelo dobra, šopi trave so popolnoma raztrošeni, za obračalnikom niso nastajali nobeni kupi.
Zelo sem bil navdušen nad zamikom od meje, ker ne pride do nepotrebnega metanja trave na sosednje parcele, poleg tega je sama postavitev v ta delovni položaj zelo enostavna.
Če lahko iz tega testa potegnem en enostaven zaključek: Ali bi želel imeti ta stroj? Odgovor bi bil glede na preizkušeno pritrdilen. Prvi vtisi so bili izredno dobri, opazil nisem nobenih velikih slabosti, čeprav sem delal razmeroma malo z njim in ne morem dati nekega objektivnega mnenja, še posebej zato, ker nimam izkušenj s konkurenčnimi stroji podobnih lastnosti. Hidravlično zlaganje, odmik od meje, visoka delovna hitrost, enostavno vzdrževanje, vse to so zame kot uporabnika veliki plusi, ki pripomorejo k šparanju hrbtenice, časa in denarnice.
Obračalnik zame predstavlja kompromis, kombinacijo velikega, visokozmogljivega in majhnega, okretnega stroja. Zdi se mi zelo primeren za manjše do srednje velike kmetije, kjer potrebujejo stroj, s katerim lahko delajo na manjši parceli in so pri tem dovolj okretni, obenem pa se ne ustrašijo večjih površin in jih obdelajo hitro in učinkovito.
Verjetno sem kakšno stvar nenamerno pozabil dodati, tako, da če vas karkoli zanima, le z besedo na dan.
Drugače pa bi se rad najlepše zahvalil zastopniku za stroje VICON, g. Jožetu Torkarju iz podjetja TO-DA d.o.o. ( http://www.to-da.si/ ) za vse informacije in ker mi je mogočil preizkus stroja.
LP
GTC |